Galerie

Pokud chceme vytvořit komentář k adresáři, vytvoříme textový soubor s názvem stejným jako je název adresáře a s příponou .comment. Pokud chceme například vytvořit komentář k adresáři s názvem „karel“, nazveme soubor s komentářem „karel.comment“ a umístíme ho do stejného adresáře, ve které je umístěn adresář „karel“, nikoliv do adresáře „karel“.

Vytváření komentáře k fotografiím je obdobné, opět vytvoříme textový soubor s názvem stejným jako fotka a s příponou .comment. Pokud tedy máme fotografii s názvem například „P6010026.JPG“, soubor s komentářem se bude jmenovat „P6010026.JPG.comment“. Tento soubor umístíme do stejného adresáře v jakém je fotka, ke které komentář patří.

Při tvorbě komentářů můžeme použít nejen prostý text, ale i HTML tagy. Pokud chceme například v komentáři určitý text zvýraznit, uzavřeme ho do tagů <strong>zvýrazněný text</strong>. Stejně tak můžeme vytvořit odstavce uzavřením textu odstavce do tagů <p>text odstavce</p>. Pokud píšeme komentář ke složce, můžeme v prvním řádku uvést text „TITLE: text titulku“, který způsobí, že se text titulku zobrazí v prohlížeči jako titulek okna. Více o možnostech HTML jistě najdete v odborné literatuře.

Pokud máme fotky focené na výšku, je nejjednodušší provést otočení fotografie přímo ve fotoaparátu (umožňuje-li to). Pokud to fotoaparát neumožňuje nebo jsme na to zapomněli, je možné velice snadno otočit fotografie přímo v galerii. Fotografie není otočená fyzicky, ale pouze řekneme galerii, že má fotografii zobrazit s určitou rotací. Je to elegantnější cesta než otáčet fotky v nějakém grafickém editoru, kde většinou dojde jak ke ztrátě kvality tak ke ztrátě EXIF informací (informace o fotografii, které k ní připojuje digitální fotoaparát).

K rotaci fotky stačí vytvořit textový soubor, který se jmenuje stejně jako fotka a má příponu .rotate. V souboru je pak uloženo pouze jediné číslo, které udává otočení fotografie proti originálu v násobcích pí/2 ve směru hodinových ručiček. Pokud tedy chceme rotovat fotografii s názvem „IMG0981.JPG“ o 90 stupňů ve směru hodinových ručiček, pak vytvoříme soubor s názvem „IMG0981.JPG.rotate“, do kterého zapíšeme číslo 1. Pokud bysme chtěli fotku rotovat o 90 stupňu proti směru hodinových ručiček, zapíšeme do tohoto souboru číslo 3.

  • napoveda/galerie.txt
  • Poslední úprava: 15. 12. 2012 14:29
  • (upraveno mimo DokuWiki)